Etela Farkašová: Prstoklady (recenzia na zbierku básní)

Autor: Martina Monošová | 13.12.2012 o 13:31 | (upravené 13.12.2012 o 15:48) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  208x

Kontrasty myšlienok a každodennej reality v zbierke básní úspešnej spisovateľky, uznávanej sociologičky a filozofky Etely Farkašovej.

V zbierke básní Prstoklady prináša Etela Farkašová opäť slovo nielen ako nevyhnutný stavbený kameň textu, ale predovšetkým slovo ako nositeľa pocitovej pravdivosti. Už od prvej stránky preukazuje voči čitateľovi/ divákovi/ vnímateľovi svojich myšlienok hlbokú úctu a nevtieravo ho tak vyzýva na partnerstvo, na spoluprácu, na podieľanie sa na najintímnejších ľudských náhľadoch, pocitoch a vnemoch.

Farkašová sa dotýka všetkého, čo človeka obklopuje, od uvedomovania si úplne elementárnych každodenností až po otázky o zmysle života. Oba tieto póly ľudského bytia spája, preplieta, aby ich napokon so samozrejmosťou sebe vlastnou a bez umelej okázalosti nielen odľahčila, ale aj priznala forme svojich útvarov zarážajúco šarmatnú jednoduchosť. Možno práve kvôli tejto jednoduchosti má autorka sklony pochybovať, či jej úvahy, pohľady a myšlienky vôbec možno nazvať básňami: „(Autorka) priznáva neistotu v mnohých veciach, dokonca aj v takej elementárnej, či je poéziou to, čo píše."

Svieža čistota formy možno verše na prvý pohľad pritláča k múru, robí z nich bezbranné obete takýchto úvah, ale práve priznaním jednoduchosti sa autorkine myšlienky o to viac prehlbujú, získavajú údernosť. Oprostením formy od zbytočnej bombastickosti (ktorá sa niekedy v zanietenom procese tvorby môže zvrhnúť na neukontrolovateľný a afektovane efektný pracovný nástroj) sa rýchlo a jasne dostáva k jadru relevantnosti vlastnej výpovede, pričom jej verše sa nedožadujú pozornosti. Neuzurpujú si nárok na svetlá refletkorov, lebo nepotrebujú „všetku slávu sveta" na to, aby boli presvedčivé! („na ktorú niť/ ponavliekať/ svoje dni/ a noci,/ aby sa celkom/ nerozkotúľali,/ nepostrácali/ v škárach/ zodratej/ podlahy/ v tomto alebo/ v akomkoľvek/ inom/ z mojich/ virtuálnych/ útulkov" báseň: Spásonosné nite) Oni žiaria vlastnou nezameniteľnou energiou, oplývajú vlastným spokojným sebavedomím, poznajú svoju vlastnú skutočnú hodnotu. Sú tichým svedkom našej prítomnosti, v ktorej prinášajú svojbytný (a nečakaný!) pokoj, a preto sú príjemným znovuzrodením, očistou a útočiskom pre dušu, toľko vyťažovanú, presycovanú a trvale znásilňovanú spammi každodenných agresívnych a/alebo primitívnych vonkajších podnetov. Autorku preto rozhodne nemožno upodozrievať z umeleckej presýtenosti - pretože básne sú brilatne vyvážené, z grafomanskej nadmernosti - pretože nič vo veršoch nie je nadbytočné, nič nevyčnieva a ani neprekáža, plynú hladko ako voda okolo kameňov v potoku, ktoré napokon celkom vyhladí..., z komerčnosti - pretože autorkina tvorba stojí vysoko povznesená nad notoricky známymi civilizačnými chorobami súčasnosti, a ani z autorskej patetickosti - pretože Etela Farkašová svoje myšlienky predkladá v nekritizujúcej, ale skôr inšpiratívnej forme, tradične majstrovsky vyčírené, vycizelované a priezračné ako živá voda a to všetko v dynamickej kvalite už spomínanej zdanlivej jednoduchosti.

Na pozadí múdrostí a vhľadov vnímavej pozorovateľky Etely Farkašovej v jej štvrtej zbierke básní Prstoklady presakuje hlboko ženská životná skúsenosť. Je až zarážajúco ľahké a naozaj veľmi príjemné sa z jej slovami znova a znova stotožňovať!

Zbierka je esteticky zhodnotená abstraktnými ilustráciami od Květoslavy Fulierovej.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?