Slovenská európska každodennosť 2: Sčítanie obyvateľov 2011

Autor: Martina Monošová | 21.5.2011 o 19:46 | (upravené 21.5.2011 o 19:53) Karma článku: 3,52 | Prečítané:  514x

Tak, priatelia, je to tu! Sčítavame sa dnes ako plnoprávni občania Európy! Čo na tom, že je v tom zasa špecificky slovenský bordel!

Keďže "psy brešú a karavána ide ďalej" (tj. bez ohľadu na to, čo vláda, čo pani premiérka, čo pán Fico, a iné bla-bla-bla), keďže Únia to už raz tak naplánovala, aj v našej slovenskej európskej krajine došla v týchto dňoch na pretras otázka, koľko nás vlastne je. Veď sa sčítava celá Európa!

A tak sme sa dnes chceli sčítať aj my. Niežeby sme z toho mali čosi viac než len taký ten dobrý (a zrejme poriadne naivný!) pocit občianskej uvedomelosti, kvôli ktorému ešte stále chodím ku každej volebnej urne... Veď aj s občianskou uvedomelosťou ("pilierom demokracie") sa niekde začať musí! A ako vždy: najlepšie je začať od seba, nie od "rybacej hlavy, ktorá (dajme tomu) smrdí".

Nebudem sa zamýšľať nad obsahom niektorých e-mailov, ktoré mi v posledných dňoch pristáli v schránke - viete, o čom hovorím, iste ste dostali podobné upozornenia na nebezpčenstvo zneužitia osobných dát. Viem si predstaviť, že bezpečnostná stránka spočítavania ľudí na Slovensku má svoje trhliny a, pravdupovediac, som očakávala, že na bezpečnosť si málokto spomenie a ošetrí ju.

Nuž a očakávala som aj presne to, čo sa dnes aj napokon stalo: v deň sčítania cez net sa do systému nedá zaregistrovať! Na infolinke sú síce ochotní, ale (prepáčte, nechcem nikoho uraziť! Ale, je to fakt:)hlúpi. Rada, aby sme to skúšali viackrát, trebárs aj za hodinu-dve, mi pripadá ako keby ste pokakanému dieťatku povedali: "Miláčik, tam v skrinke máš čistú plienočku..."

Keď sme sa problematikou začali zaoberať hlbšie, vďaka netu sme zistili, že nám sčítací komisár mal dať ešte aj papier na sčítanie bytov. Tiež sme si v blogoch prečítali, že ľudia majú - ako my - podobné problémy sa na netové sčítanie vôbec prihlásiť. Chceli sme si uľahčiť život, využiť modernú techniku a na tri kliknutia mať všetko vybavené. Žiaľ, nedá sa a tak teraz budeme musieť behať po úradoch...

Ale ako vravím: očakávala som to.

Nuž: načo to potom celé je? Prečo je to zasa tak, že to nefunguje? Prečo, keď už je občan uvedomelý a chce poskytnúť informácie, ktoré sa dokonca môžu obrátiť proti nemu, pretože verí, že to môže pomôcť v zložitom mechanizme plánovania a ekonomiky celej Únie, tak prečo zasa musíme narážať na múr neprofesionality (ingoranstva?, zlej prípravy?, arogancie moci?...)... Pretože neverím, že táto krajina nemá odborníkov, ktorí by dokázali zabezpečiť hladký priebeh CELÉHO sčítania, nielen toho internetového. A už vôbec neverím, že by za to bola zodpovedná "kríza". Bolo by príliš pohodlné hodiť na ňu ešte aj toto!

Očakávala som to, no aj tak mi je smutno. Načo sme teda vôbec internetovú možnosť sčítavania zaviedli - neverím, že som jediná, kto vedel, ako to dopadne!

Mnohí sa rozhodli vypĺňať klasiké dotazníky. Dúfam, že "papier (už naozaj!) nepustí", ako hovorieval na strednej škole náš triedny pán profesor, keď sme mu nepriniesli ospravedlnenku.

Som zvedavá, aký sa nájde oficiálny dôvod, prečo internetové sčítavanie zlyhalo. "Chodenie za školu", či výhovorky, že "domácu úlohu zožral pes", sú totiž od istého veku smiešne. A to aj vo veku krajiny...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Historické fiaská aj rekordné úspechy. Česko má po voľbách víťazov i porazených

V novom českom parlamente zasadne deväť strán. Nie všetky sú so svojim výsledkom spokojné.

KOMENTÁRE

Balada o zrade, alebo bez Babiša to nepôjde

Andrej Babiš vyhral v premiérskom referende.

SVET

Politológ: České voľby? Fenomenálny úspech populizmu

Babiš vyhral, lebo kauzy prezentoval ako snahu o zničenie, tvrdí Miloš Gregor.


Už ste čítali?