Haute couture Jeseň -Zima 2011/ 2012: Dior

Autor: Martina Monošová | 14.7.2011 o 20:37 | (upravené 14.7.2011 o 21:09) Karma článku: 3,39 | Prečítané:  671x

Pravidelná prehliadka Najvyššej módy, ktorá sa konala začiatkom júla v Paríži, by sa nezaobišla bez čerešničky na torte, bez značky Dior. Pravdou však je, že táto čerešnička nám bez Galliana (no hlavne kvôli nemu!) akosi sčervivela...

Začiatok pádu - aj tak mnohí módni odborníci nazvali defilé Haute Couture pre Jeseň a Zimu 2011/ 2012 od značky Dior. Prehliadku uvádzali modré a zelené výbuchy svetla, ako i burácajúca hudba. Všetko veštilo jasnú a nebývalú zmenu v smerovaní jednej z podpredných svetových značiek.

Hrom do kefyAko z vychrtnutej modelky urobiť moletku

U Diora zavládla v Najvyššej móde prísna geometria s odkazmi predovšetkým na architektúru: skleneno-titánové krivky ako Guggenheimovo múzeum v Bilbau od Franka Gehryho alebo zelené a modré inšpirácie u hodvábnych šiat, ktoré akoby vychádzali z práce interiérových dizajnérov Jeana-Michela Franka a Jeana Dunanda.

NevyrovnanáDivoška v modrom

Nový tvorivý tím pod vedením návrhára Billa Gayttena (bývalej pravej ruky Johna Galliana) a jeho asitentky Suzanny Venegas sa pokúsil úplne vymazať odkaz svojho geniálneho predchodcu. Nešikovne sa pokúsili nadviazať na prácu Marca Bohana, ktorý prevzal značku od Yvesa Saint Laurenta. V tomto zmysle je nám predstavovaná ručná maľba na hodváb a plisované šaty so vzormi ako na muránskom skle.

Dlhý rukáv, krátke šatyČervená príšerka

Aj keď sme u prehliadok Najvyššej módy sme zvyknutí na rôzne zmeny, excesy a radikalizmus, Haute Couture obyčajne býva nielen ukážkou elegancie, krásy a umenia v krajčírstve, ale vždy drží aj ruku na pulze doby, aby s ňou udržala krok. Mali by sme preto očakávať, že táto radikálna zmena u jedného z tradičných členov Syndikátu HC predznamenáva definitívnu umiernenosť v umeleckej stránke a kreatívnom vývoji Najvyššej módy? Stačí nám móda určená hlavne na fašiangové karnevaly?

KolombínaHarlekínka od Diora

Nabáda nás, aby sme odsunuli bokom romantiku, fantáziu a zamerali sa na prešpekulované kombinácie, ktoré sa vyžívajú v hranatosti a kánonoch geometrie? Máme aj my pikať za Gallianove februárové antisemitistické narážky, kv ôli ktorým prišiel o prácu u Diora, hoci verdikt súdu ešte nepadol?

Plisovanie s "kopou fantázie"


Tak ako disco verzii pesničky La vie en rose od Grace Jones z 80.tych rokov "čosi" chýba (nuž, Edith Piaf to naozaj nie je!), presne tak dopadla inovácia v Kreatívnom ateliéri u Diora. Najnovšia prehliadka sa obzerá za odkazmi všelikoho možného, len zásadne nenadväzuje na romantickú ženskosť, nápaditú až frivolnú kreatívnosť, no hlavne na pokoru doterajšieho hlavného módneho návrhára Johna Galliana pred remeselnou vypracovanosťou modelu...

La vie en rose

Máme zabudnúť? Máme podľahnúť tvrdým zmenám v štýle a smerovaní u Diora? Alebo je táto zmena len začiatkom, len dočasným hľadaním nového zmyslu pre plnokrvný luxus a štýl? Veď plisovanie a hry s geometrickosťou nám nemôžu stačiť! Hoci modelom sa nedá uprieť odvaha v zvolenej farebnosti, chýba im omnoho viac, ako iba základná diorovská silueta! A tak z júlovej diorovskej prehliadky Najvyššej módy v záhrade Rodinovho múzea odchádzali obyčajne nadšení návštevníci zamĺknuto rozpačití.

Zdroje:
fashionista.com/2011/07/dior-haute-couture-fall-2011-heritage-and-the-future/
elle.com/Runway/Haute-Couture/Fall-2011-Haute-Couture/CHRISTIAN-DIOR/

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Van der Bellen nevyhral, to len populizmus porazil sám seba

Miloš Zeman sa tešil predčasne. Ukazuje sa, že víťazstvá radikálov či populistov nie sú ani v dnešnej dobe samozrejmosťou.

SVET

Van der Bellen bude prezidentom, Hofer priznal porážku

Je nereálne, aby nepriaznivý stav zvrátil.

KOMENTÁRE

Rakúska úľava pre demokratov, varovanie pre populistov

Väčšinu politikov a ich tímov musel nad výsledkami obliať studený pot.


Už ste čítali?